Marie Trainer provela je prekrasan odmor na karipskom otočju, no samo nekoliko dana nakon povratka počeli su je mučiti bolovi u leđima praćeni mučninama. Dana 10. svibnja 2019., kada joj se tegobama pridružila i visoka temperatura, pomoć je potražila na Hitnoj.
Nakon nekoliko dana iznimno jakih bolova u rukama i stopalima, stanje joj se toliko pogoršalo da su je liječnici uz pomoć respiratora održavali na životu jer više nije mogla samostalno disati. Kad se nakon devet dana probudila iz kome, nedostajale su joj ruke i stopala.
Ubrzo po dolasku u bolnicu liječnici su otkrili da se Marie bori s misterioznom infekcijom koja je napala vene na njezinim rukama i nogama, a život joj je moglo spasiti samo uklanjanje sva četiri zahvaćena uda. Isprva su bili sigurni da je bolest izazvana zarazom u tropskim krajevima u kojima je ljetovala, no ubrzo se pokazalo da je tragedija čeka puno bliže domu i to u srcedrapateljnom obliku.
Istrage su pokazale da je 54-godišnju ženu napala bakterija capnocytophaga canimorsus, koja se nalazi u slini pasa i mačaka, a u nekim slučajevima može biti kobna i za ljude. Liječnici su vjerovali da je bakterija ušla u Mariein organizam u trenutku kada ju je njezin voljeni pas dočekao na povratku s odmora i polizao joj ruku.
Pritom je pogodila mjesto na kojem se Marie nekoliko dana ranije ogrebala, no nije se ni obazirala na to. Na mjestu ranjavanja kože bakterija je ušla u tijelo, a to je pokrenulo kotače i okrenulo život obitelji naglavačke samo dva tjedna nakon završetka ugodnog odmora.
Danas, više od pet godina nakon kobnih događaja, Marie živi s naprednim robotskim protezama koje joj omogućuju gotovo normalan život do kojeg ju je vodio dug i izazovan put. Morala je ponovno naučiti hodati i koristiti ruke.
U tome je podupire obitelj koja je sretna što su liječnici spasili život njihovoj majci i supruzi, makar i radikalnom intervencijom. Unatoč gubitku udova, Marie nije izgubila životnu radost, niti je gorko iskustvo utjecalo na njezinu ljubav prema psu koji je i nakon tragedije ostao voljeni član obitelji.
Zastrašujuće iskustvo Marie Trainer ne znači da se vlasnici pasa i mačaka trebaju slijepo bojati iskazivanja ljubavi svojih ljubimaca. Bakterija je prisutna u slini 74 posto pasa, ali u velikoj većini slučajeva ne predstavlja opasnost za ljude. Osobe sa smanjenom imunološkom otpornošću, poput pacijenata oboljelih od raka ili osoba kojima je uklonjena slezena, nešto su više ugrožene. Ako već postoji infekcija, simptomi se javljaju unutar tri do pet dana, ali rijetko dolazi do sepse. Tri od deset osoba koje razviju tešku infekciju umiru.
Izvješće američkog Centra za kontrolu zaraznih bolesti iz 2015. godine navodi manje od 500 slučajeva laboratorijski potvrđenih infekcija od 1961. godine, iako je bakterija službeno ime kao nova vrsta dobila tek 1989. godine.