"Macron žrtvuje budućnost Francuske zbog svoje taštine"! Sve je bliže dan kad će i Macron biti bivši, nakon Bidena i francuski predsjednik pod velikim pitanjem
Nakon što je radikalno desni Nacionalni dogovor u ljeto pobijedio na izborima za EP u Francuskoj, Emmanuel Macron sve je stavio na jednu kartu. Raspisao je prijevremene izbore u Francuskoj, no trik mu očito nije uspio.
Narodna skupština svrgnula je premijera izabranog u rujnu Michela Barniera. Emmanuel Macron sada se suočava s pozivima na ostavku i vakuumom moći bez presedana usred proračunskih sporova.
Nepovjerenje Vladi francuskog premijera Michela Barniera. Pao je! Nakon 4-satne rasprave, 331 od 537 zastupnika prihvatio je prijedlog za njegov opoziv.
U srijedu, 4. prosinca, izglasano je nepovjerenje vladi francuskog premijera Michela Barniera. Nakon 4-satne rasprave, 331 od 537 zastupnika prihvatio je prijedlog.
Taj je rezultat značio da je Michel Barnier postao prvi francuski premijer od 1962. koji je smijenjen prijedlogom nepovjerenja prije svog mandata, a također i najkraći premijer Pete francuske republike, nakon što je imenovan prije samo 90 dana .
Nova narodna fronta (NFP), koja je podnijela prijedlog za izglasavanje nepovjerenja, i Nacionalna konsolidacija (RN) na čelu s Marine Le Pen također su se osvrnuli na činjenicu da je premijer pokušao izglasati proračun za 2025. preskakanjem parlamenta, kada je jednostavno pooštrio članak 49.3 ustava želio je izbjeći Narodnu skupštinu kako bi zemlja i iduće godine imala proračun.
Očekuje se da će Michael Barnier danas u Elizejskoj palači podnio svoju ostavku predsjedniku Emmanuelu Macronu, koji je najavio da će se o situaciji obratiti na francuskoj nacionlanoj televiziji u 19 sati.
Kako se Francuska dovela do ovoga
Zbog političkog kaosa sve je više političara koji traže ostavku Emmanuela Macrona čiji mandat traje do 2027. godine. Predsjednik se doveo u tu situaciju kada je zbog lošeg rezultata svoje stranke na ljetnim izborima za EP odlučio raspisati prijevremene izbore. Pozadina njegove strategije bila je želja stvoriti umjereni centar s umjerenim socijalistima, gurajući radikalizme u dvije krajnosti.
Radikalni RN sve je iznenadio, baš kao i Marine Le Pen
U prvom krugu prijevremenih izbora veliku pobjedu odnio je radikalni RN, no zbog specifičnosti francuskih izbora Ansambl, koji ujedinjuje stranke centra, liberale i stranke desnog centra koji podržavaju Macrona, i NFP, koji proteže preko Zelenih do socijaldemokrata, imali priliku ujediniti se kako bi potisnuli napredovanje Marine Le Pen njegove stranke, au ukupno 221 okrugu, svi ljevičari koji su napredovali na treće mjesto u prvom krugu ili centristi naklonjeni jedni drugima, vjerujući da će i njihovi birači slijediti upute svojih stranaka i glasovati protiv lepenističkih kandidata. Ovaj potez je uspio, a rezultat je da je najveća parlamentarna stranka postala Nova narodna fronta (NFP).
NFP, pak, nije mogao sam formirati vladu jer bi za to morali prikupiti 289 mandata, no dobili su samo 182 . Macron je i prije prvog kruga izbora rekao da je NFP još opasniji od ekstremne desnice, zbog čega ga je isključio iz poziva ljevičarskoj stranci da sastavi vladu i tako stvorio politički zastoj.
Na kraju je Macron za premijera imenovao čelnika četvrte najveće stranke u parlamentu, Les Républicains, koja ima samo 47 mjesta, Michela Barniera – iako je imenovanje mjesecima odgađao jer se nije htio pomiriti s porazom – protiv kojeg je ljevica izglasala prvoga dana na dužnosti. Kao što sada znamo, premijer nije zakazao prvog dana, ali nije izdržao ni kroz godinu.
"Macron žrtvuje budućnost Francuske zbog svoje taštine"
Međutim, cilj RN-a nije bio svrgnuti Michela Barniera, budući da Marine Le Pen pokušava smijeniti predsjednika, kao što je nagovijestila u svom govoru prije jučerašnjeg glasanja o nepovjerenju.
Emmanuel Macron napadao je temelje nacije posljednjih sedam godina. Zbog svoje taštine žrtvuje budućnost Francuske, rekla je Le Pen koja smatra da Emmanuel Macron treba podnijeti ostavku.
I ljevičarka Mathilde Panot ocijenila je situaciju na način da je glasovanje ne samo svrgnulo premijera, već je značilo i poraz svih predsjednikovih politika.
Kako bismo prešli s mrtve točke, tražimo od Emmanuela Macrona da ode
- rekao je novinarima nakon glasovanja, no sličnog su mišljenja bili i mnogi drugi francuski političari.
Emmanuel Macron večeras će održati govor, no prema vijestima neće objaviti ostavku, već razmišlja o imenovanju novog premijera. Segolene Royal, koja je prethodno bila ministrica okoliša i energetike, već se javila Macronu rekavši da je "na raspolaganju" predsjedniku.
Naravno, najava se nije svidjela predsjedničinoj oporbi. Ljevičar Manuel Bompard u jutrošnjem je intervjuu rekao da je odlazak predsjednika jedino rješenje za vraćanje stabilnosti, budući da je malo vjerojatno da će se trenutna situacija stabilizirati zbog sastava parlamenta i nemogućnosti kompromisa.
Macronisti su izgubili europske izbore. Nisu uspjeli na parlamentarnim izborima. Pa ipak, Emmanuel Macron razmišlja o ponovnom imenovanju Macronista. Postoji problem
- rekao je lijevi političar.
Propada li europsko gospodarstvo?
Francuska je drugo najveće gospodarstvo u Europskoj uniji, pa bi njezino neupravljivo stanje moglo rezultirati ozbiljnim gospodarskim problemima na cijelom kontinentu, pogotovo ako dodamo da ni najveće gospodarstvo u EU, Njemačka, nije u najboljem stanju.
Kriza je dovela do toga da ulagači Francusku smatraju rizičnim ulaganjem kao i Grčka, zabrinuti već tjednima da bi se politička kriza mogla pretvoriti u financijsku krizu ako zakonodavci ne pristanu na staromodne mjere štednje Michela Barniera.
Unatoč jučerašnjem glasovanju, i euro i fjučersi francuskih državnih obveznica ostali su relativno stabilni, iako se ulagači pripremaju za daljnju političku nestabilnost, budući da se parlamentarni izbori u Francuskoj ne mogu održati barem do srpnja, tako da će zastoj sigurno ostati do tada.
Francuska vlada je pala. Kotacija eura trebala bi biti niža
Mathieu Savary, glavni strateg BCA-e, bio je zbunjen situacijom.
Na pitanje hoće li Europska središnja banka pomoći Francuskoj u slučaju jačanja tržišnih turbulencija, predsjednica središnje banke Christine Lagarde samo je rekla da je financijska stabilnost važan faktor sa stajališta stabilnosti cijena.