Nuklearka u Kršku te LNG terminal u Omišlju u fokus su za Sloveniju i Hrvatsku, kad je riječ o budućoj opskrbi energijom
SLOŽNA BRAĆA ENERGETSKU KUĆU GRADE! U Zagrebu su slovenski i hrvatski premijeri bili fokusirani na opskrbu plinom i Nuklearnu elektranu Krško. Slovenci nam dali potporu za Schengen i eurozonu! Koliko su im bliski pogledi na situaciju u Ukrajini? Janša nakon sastanka s Plenkovićem: "Imate svu podršku za članstvo u integracijama, gdje je Slovenija članica, a Hrvatska također kandidat"
Slovenski premijer Janez Janša sastao se u Zagrebu s hrvatskim kolegom Andrejom Plenkovićem. Razgovarali su o jačanju bilateralne suradnje u opskrbi energentima, posebno prirodnim plinom, te razmijenili mišljenja o situaciji u Ukrajini, prenosi RTV, obostranim problemima na međusobno zadovoljstvo i zahvalili Sloveniji na podršci u pridruživanju Schengenu i eurozoni . Janša je, među ostalim, upisan u Zlatnu knjigu gostiju u Zagrebu.
Predsednik vlade 🇸🇮 @JJansaSDS se je ob obisku v Zagrebu vpisal v Zlato knjigo gostov. 🇭🇷 @VladaRH @AndrejPlenkovic pic.twitter.com/WR6333cLUz
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) March 28, 2022
Kako je priopćeno iz Ureda slovenskog premijera, cilj je posjeta bio nastavak dijaloga dviju zemalja na najvišoj razini. Tijekom susreta dvojica predsjednika razmotrila su aktualna bilateralna i europska pitanja te razmijenila mišljenja o situaciji u Ukrajini "Sve što je alternativa ovim energentima sada je prioritet EU", rekli su slovenski i hrvatski premijer nakon sastanka u Zagrebu.
Novinarska konferenca predsednikov vlad Republike Slovenije in Republike Hrvaške https://t.co/rqwYoBJTnj
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) March 28, 2022
Plenković i Janša razgovarali su i o korištenju plinskog terminala na Krku te najavili sastanak ministara obiju država nadležnih za opskrbu energijom. Hrvatska je, prema Plenkovićevim riječima, spremna surađivati iu izgradnji drugog bloka nuklearne elektrane Krško po sadašnjem modelu, također radi realnog i konstruktivnog sagledavanja onoga što se događa u Ukrajini:
"Oni od nas koji imaju iskustvo od prije 30 godina, imaju realniju ideju o tome što treba učiniti da se donese mir u Ukrajini."