Ovo je momak, "novinar", koji je napisao da su ruski botovi i dio HR medija pomogli Milanoviću u kampanji
POLITICO i Seb Starcevic plasirali su plitku priču o ruskim botovima, pomagačima Zorana Milanovića!!! KAKVA SAMO AFERA I DRSKA PODVALA!
Australac hrvatskih korijena, novinar Politica sa sjedištem u Bruxellesu, autor je navodnih istraživanja o uplivu ruskih produženih ruku na izbore u Hrvatskoj. On je iz Melbournea u Australiji. Studirao je politiku na Sveučilištu Deakin. Govori engleski i hrvatski (malo).
Osim mreže "Milanovićevih špijuna" ovaj izvorni engleski govornik koji "malo" priča i hrvatski, izrijekom je naveo "istraživanje" neprofitne udruge "The Centre for Information Resilience" iz Londona koje je otkrilo aferu sličnoj onoj u rumunjskoj predsjedničkoj kampanji!
Osim botova Seb Starcevic pozvao se na britansku udrugu koja je izrijekom navela i hrvatske portale i podcaste Epohu, Projekt Velebit i Maxportal.hr, zapravo "propagandna glasila i rubne medije povezanih s Kremljem, koji su zauzeli povoljno stajalište prema Milanoviću".
Napisao: Borut Černelić
Seb Starcevic, mladi je novinar i autor teksta koji je unio posvemašnji nered u Hrvatskoj aludirajući kako se predsjednički izbori u Hrvatkoj odigravaju uz pomoć mreže "ruskih elektronskih špijuna", istih oni koji su pomogli rumunskom oporbenom kandidatu Calin Georgescu kojeg su u predizbornoj kampanji mainstream mediji povezivali s Putinom. Tvrdili su kako je rusofil i ruski igrač. Nešto slično, ali odista u manjim razmjerima pokušava se imputirati i našem predsjedniku Zoranu Milanoviću.
Bilo kako bilo, upravo zbog ruskih botova, ali ne na Facebooku, već na Tik - Toku, Ustavni sud rumunjske poništio je prvi krug predsjedničkih izbora pod optužbom da su Rusi imali prste u izborima.
Seb Starcevic sam po sebi i ne bi bio toliko zanimljiv da njegov uradak nije objavio Politico, najutjecajniji medij koji izvještava iz Bruxellesa.
Sve to otvara niz pitanja o odista drskom pokušaja miješanja u i u predsjedničke izbore u Hrvatskoj. Mladi Australac bio je tako očito produžena ruka svih onih koji su imali i koji imaju namjeru napakostiti Zoranu Milanoviću, koji umalo nije pobijedio već u prvom krugu. Koliko je sam po sebi zanimljiv Seb Starcevic govore i podaci da je prije posla reportera u Politico u istoj redakciji prvo radio kao web producent 2023., Izvještavao je i o ljudskim pravima i politici za Thomson Reuters Foundation, VICE, Al Jazeeru i El País.
On je iz Melbournea u Australiji i studirao je politiku na Sveučilištu Deakin. Govori engleski i hrvatski (malo).
Pouzdajući se u informacije fantomske engleske udruge Centre for Information Resilience iz Londona, https://www.info-res.org/cir/articles/disinformation-campaign-uncovered-by-researchers-ahead-of-croatian-presidential-run-off/ Seb Starcevic je napisao:
- "Ruski botovi pokrenuli su "prokremaljsku kampanju dezinformiranja" na društvenim mrežama kako bi podržali hrvatskog predsjedničkog kandidata protiv NATO-a!"
Ova navodno neprofitna organizacija sa sjedištem u Londonu razotkriva operacije dezinformacija! Za upitati se a što je onda ova njihova informacija
Seb Starcevic potom je naveo kako dobro upućeni Englezi tvrde da su “proruske, anti-EU i anti-NATO bot mreže” radile na jačanju aktualnog hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića uoči prve kampanje 29. prosinca. krugu predsjedničkih izbora u zemlji.
Izabran za predsjednika 2020. godine, Milanović, koji potječe iz lijevo orijentirane Socijaldemokratske stranke, često je vrijeđao i NATO i Europsku uniju u brbljavim, populističkim govorima koji su ga uspoređivali s novoizabranim predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trumpom. Također je govorio protiv vojne pomoći Ukrajini i kritizirao zapadne sankcije Rusiji."
Zanimljivo je kako su engleski dušobrižnici za hrvatske političke procese analizirali i medije u vezi s drugim krugom predsjedničkih izbora i otkrili da je nekoliko kremaljskih propagandnih glasila i medija povezanih s Kremljem u drugim zemljama zauzelo povoljno stajalište prema Milanoviću.
Napisali su tako da je "RT Balkans, regionalni ogranak ruske državne mreže RT, objavio 14 članaka o Milanoviću od prosinca 2024. Od toga, 10 je imalo povoljan ili neutralan do povoljan ton prema aktualnom predsjedniku.
Engleska web stranica Al Mayadeen, naširoko priznata kao platforma povezana s Hezbollahom, objavila je dva članka u kojima se lažno tvrdi da je Milanović pobijedio u prvom krugu izbora, što je dodatno pojačano bot računima.
Hrvatski i regionalni rubni mediji koji su ranije označeni zbog širenja dezinformacija o ratu u Ukrajini također su promovirali Milanovića, uključujući Epohu, Projekt Velebit i Maxportal.hr, otkrili su istraživači."
Over 100,000 people were killed in the Yugoslav Wars in the 1990s.
— Seb Starcevic (@SebStarcevic) February 24, 2022
20,000+ died just in Croatia, which is now an EU and NATO member.
What’s happening in Ukraine is horrible, but it’s not the first war/invasion in Europe since WW2, and it’s an insult to victims to forget that. https://t.co/5ysPfO9OHF