Napadima na hrvatskim plažama na Čiovu još nije kraj: kupači se boje ući u vodu zbog "opasne" životinje velike glave
Životinja je duga više od jednog metra, teška i više od 100 kg a već je napala četiri kupača, jednu za pozadinu. Krvava je stigla liječnicima, a oni su se na otkriće krivca grohotom nasmijali
Na području plaže Slatina na hrvatskom dalmatinskom otoku Čiovu od početka mjeseca aktivna je glavata želva. Prema riječima mještana, duga je više od jednog metra, a već je ugrizla četiri kupača.
Glavata želva zaštićena je životinjska vrsta, a mještani slatinskog kraja primijetili su je početkom mjeseca, a njegova prisutnost ponovnim napadima postaje problem. “Nije rijetkost da morska kornjača bude nekoliko dana u blizini obale, ali tu ne možemo ništa učiniti jer je to strogo zaštićena vrsta životinje, a ljudi ulaze u njezin dom”, objasnio je profesor studija mora na Sveučilište u Splitu Alen Soldo.
Tijekom potrage za hranom mogu se približiti obali, a time i kupačima, te se mogu osjećati ugroženima, iako kupači toga najčešće nisu ni svjesni, dodao je. Procijenio je i da će kornjača ostati na slatinskom području sve dok temperatura mora ne padne. Tada će se spustiti na veće dubine.
Morske kornjače su zaštićene životinje zbog svoje opasnosti. Oni su jedini gmazovi u Jadranskom moru. Ženke izlaze na obalu samo kada polažu jaja.
Glavata želva može imati oklop dug preko 110 centimetara i težak do 115 kilograma. Ime je dobila po izrazito velikoj glavi sa snažnom čeljusti. U prosjeku žive do 60 godina i jedna su od dvije vrste morskih kornjača koje se razmnožavaju u Sredozemlju.