Mlađa populacija najviše će osjetiti koronakrizu
"I prije pandemije postojao je problem s nezaposlenošću mladih. Tada je ona iznosila 15 posto u skupini od 15 do 24 godine. Podaci iz kolovoza govore o rastu od gotovo tri posto, što ukazuje na trend koji nije dobar", upozorila je hrvatska europarlamentarka Sunčana Glavak.
Kriza izazvana pandemijom koronavirusa dugoročno će u gospodarskom i društvenom smislu najteže pogoditi mlade, upozorili su u ponedjeljak u Zagrebu hrvatski europarlamentarci iz redova HDZ-a, istaknuvši kako Europski parlament u pregovorima o novom dugoročnom proračunu EU-a inzistira na izdašnim sredstvima i programima pomoći za mlade.
Eurozastupnici Sunčana Glavak, Karlo Ressler i Željana Zovko sudjelovali su na seminaru za mentore programa “Škola ambasador Europskog parlamenta” u organizaciji Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Borba protiv posljedica koronakrize, značenje Konferencije o budućnosti Europe za Europsku uniju i prioriteti Europskog parlamenta kad je riječ o budućem višegodišnjem proračunu Unije samo su neke od tema o kojima su raspravljali.
Uz profesore mentore hrvatskih gimnazija i strukovnih škola obuhvaćenih programom, na seminaru su sudjelovali i predsjednik saborskog Odbora za europske poslove Domagoj Hajduković, državna tajnica za demografiju i mlade Željka Josić, predstavnici Foruma za slobodu odgoja, UNICEF-a Hrvatska, te Agencije za mobilnost i programe Europske unije, priopćeno je iz Ureda EP-a u RH.
Zastupnica Sunčana Glavak rekla je kako se zbog posljedica koronakrize globalno već govori o lockdown generaciji budući da je prema podacima UNESCO-a 1,6 milijarda učenika diljem svijeta pogođeno zatvaranjem institucija za obrazovanje.
Napomenula je kako Europski parlament u sklopu pregovora o novom dugoročnom proračunu EU-a inzistira na izdašnim proračunskim sredstvima te programima pomoći mladima.
“I prije pandemije postojao je problem s nezaposlenošću mladih. Tada je ona iznosila 15 posto u skupini od 15 do 24 godine. Podaci iz kolovoza govore o rastu od gotovo tri posto, što ukazuje na trend koji nije dobar”, upozorila je Glavak.
I zastupnik Karlo Ressler rekao je kako će kriza izazvana pandemijom covida-19 dugoročno najviše pogoditi generaciju koja tek ulazi na tržište rada, ali i učenike u srednjim školama.
“Tijekom prošle financijske krize vidjeli smo da su mladi bili nadprosječno zahvaćeni posljedicama pa su tako imali problema sa zapošljavanjem, malim plaćama, osamostaljivanjem i zasnivanjem obitelji. I ova će kriza u gospodarskom i društvenom smislu biti najteža upravo za mlade”, rekao je Ressler.
Zastupnica Željana Zovko upozorila je da će, osim o gospodarskim posljedicama, trebati voditi računa i o psihičkim posljedicama zbog pandemije.
“Trpe čitave generacije. Nemaju svi jednak pristup opremi, logistici i drugim mogućnostima učenja i rada na daljinu tako da će biti i velikih rupa u obrazovanju, a na to se možda nedovoljno osvrćemo u debatama”, zaključila je Zovko.
Program Škola ambasador Europskog parlamenta provodi se u svim članicama, pa tako i Hrvatskoj, od 2016. godine, kako bi se učenici upoznali s europskom parlamentarnom demokracijom, institucijama Europske unije, ali i s pravima i obavezama europskih građana. U programu sudjeluje 56 gimnazija i strukovnih škola.