Mađarski šef diplomacije Péter Szijjártó zahvalio je Hrvatskoj što se nije pridružila međunarodnim napadima na njegovu zemlju, nego je umjesto toga pokazala prijateljstvo i solidarnost.
“Zahvalni smo Hrvatskoj što unatoč pritisku međunarodnog liberalnog mainstreama nije stala u zbor onih koji uporno napadaju Mađarsku”, izjavio je Szijjártó nakon sastanka s hrvatskim ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom na graničnom prijelazu Goričan-Letenye u petak. Mađarska to nikada neće zaboraviti, istaknuo je Szijjártó dodavši da su i oni koji su stali uz Budimpeštu također izloženi napadima.
Mađarski šef diplomacije izjavio je da je Hrvatska preuzela predsjedanje Europskom unijom u najizazovnijem razdoblju obećavši pomoć svoje vlade Zagrebu da uspješno završi šestomjesečno rotirajuće predsjedništvo. Dodao je da Zagreb i Budimpešta o mnogim europskim pitanjima razmišljaju slično, uključujući politiku proširenja, migracije i održavanje postojeće razine kohezijskih fondova.
Dvojica ministara razgovarali su i dolasku mađarskih turista na Jadran. “Ostaje za vidjeti na koji način bi se to moglo riješiti”, rekao je Grlić Radman dodajući da će se 27. travnja održati videokonferencija ministara turizma 27 zemalja članica Europske unije. “Još nemamo prave odgovore, ali život je taj koji mora pobijediti”, izjavio je hrvatski ministar.
Hrvatski i mađarski šef diplomacije razmijenili su i mišljenja o mjerama koje obje države poduzimaju u borbi protiv COVID-a 19. Potvrdili su namjeru da i dalje surađuju kako bi olakšali normalno funkcioniranje stanovnika u pograničnim područjima, ističući da nijedan od sedam graničnih prijelaza između Hrvatske i Mađarske ni u jednoj trenutku trenutačne zdravstvene krize nije bio u potpunosti zatvoren. Mjere koje omogućavaju prijelaz granice stanovnicima koji imaju poljoprivredne površine u susjednoj državi ili su u njima zaposleni dogovorene su još krajem ožujka, a danas je potvrđeno da će se ustrajati u nastavku njihove provedbe.
Ministar Grlić Radman iskoristio je priliku da još jednom zahvali mađarskoj Vladi na donaciji zaštitne opreme, kao i na humanitarnoj pomoći pruženoj nakon potresa u Zagrebu.
Ministri su istaknuli i obostrano zadovoljstvo razinom manjinskih prava i manjine. U Mađarskoj živi oko 50 tisuća etničkih Hrvata, a ministar Grlić Radman skrenuo je pozornost mađarskom kolegi na nedavnu Deklaraciju Hrvatske državne samouprave o nacionalnoj pripadnosti Bunjevaca u Mađarskoj koja jasno ukazuje na nedvojbenu pripadnost Bunjevaca hrvatskom etničkom korpusu u Mađarskoj što je u više navrata, ranijih godina, potvrdila i Mađarska akademija znanosti kao i mađarski parlament.