Kad to Macron kaže - rat u Ukrajini mogao bi završiti sljedećih tjedana

"Želimo brzi mir, ali ne želimo slab dogovor", rekao je Macron u Washingtonu

Sporazum o prekidu vatre između Ukrajine i Rusije mogao bi biti postignut u nadolazećim tjednima, rekao je francuski predsjednik  za Fox News, nakon što se ranije sastao s Donaldom Trumpom.

Kad to Macron kaže - rat u Ukrajini mogao bi završiti sljedećih tjedana Save_Palestine from Pixabay
25. 2. 2025

"Želimo brzi mir, ali ne želimo slab dogovor", rekao je Macron u Washingtonu, pozvavši na promišljeni pristup koji bi uključivao prekid vatre, a potom i širi mirovni sporazum s jasnim jamstvima za dugoročnu zaštitu Ukrajine, prenio je britanski BBC.

Podsjetio je da je nedavno o Ukrajini razgovarao s 30 europskih čelnika i saveznika, a mnogi od njih su, po njegovom mišljenju, bili spremni surađivati ​​u sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu. Istodobno je rekao da on i britanski premijer Keir Starmer pripremaju prijedlog za upućivanje trupa u Ukrajinu.

"Ne ići na prvu crtu bojišnice, ne boriti se, nego biti prisutan na nekim od lokacija koje su navedene u sporazumu radi očuvanja mira", objasnio je.

Macron i Trump su se na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji složili da svaki mirovni sporazum treba uključiti raspoređivanje europskih mirovnih snaga u Ukrajinu. Rusija je već odbila ovaj prijedlog. Ipak, Trump vjeruje da bi ruski predsjednik Vladimir Putin to prihvatio. "Izričito sam mu postavio ovo pitanje. On s tim nema problema", dodao je.

Trump je uznemirio saveznike otvaranjem pregovora s Rusijom o miru u Ukrajini, koji nisu uključivali Ukrajinu ili europske saveznike. SAD u ponedjeljak nije podržao ukrajinsko-europsku rezoluciju protiv rata u Generalnoj skupštini UN-a, kojom se ističe teritorijalna cjelovitost i suverenitet Ukrajine, definira Rusija kao agresor i traži njezino povlačenje iz Ukrajine.

SAD je podnio svoju rezoluciju u kojoj se traži samo prekid rata, a sličan je prijedlog podnesen i Vijeću sigurnosti, gdje je prihvaćen uz potporu, između ostalih, SAD-a, Rusije i Kine, te pet suzdržanih europskih zemalja, uključujući Hrvatsku.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.