Hrvatski, a i slovenski poljoprivrednici pred kolapsom: uvoz iz Južne Amerike na naše police donosi hranu niže kvalitete

TAOCI BRUTALNOG EU DIKTATA! Zbog dogovora EU s Latinskom Amerikom. Hrana će na naše police dolaziti iz proizvodnja koje ne vode računa o ekološkim standardima, dobrobiti životinja, gdje se sijeku šume da bi se mogla uzgajati hrana, gdje je upotreba hormona i antibiotika na sasvim drugoj razini nego u Europi.

Hoće li Hrvatska i Slovenija žrtvovati domaću proizvodnju?

Hrvatski, a i slovenski poljoprivrednici pred kolapsom: uvoz iz Južne Amerike na naše police donosi hranu niže kvalitete BOBO/Žiga Živulović jr.
10. 12. 2024

KGZS se protivi sporazumu o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i južnoameričke skupine Mercosur. U komori smatraju da će slovenski poljoprivrednici zbog uvoza jeftinije hrane biti znatno manje konkurentni, a uvozna hrana lošije kvalitete, pa bi Slovenija trebala podržati sporazum samo ako uključuje usklađenost s europskim standardima proizvodnje.

Hrana iz iskrčenih šuma i hormonski uzgoj na hrvatskim i  slovenskim policama?

 
“Hrana će na naše police dolaziti iz proizvodnja koje ne vode računa o ekološkim standardima, dobrobiti životinja, gdje se sijeku šume da bi se mogla uzgajati hrana, gdje je upotreba hormona i antibiotika na sasvim drugoj razini nego u Europi. , a posebno u Sloveniji", kaže Jože Podgoršek, predsjednik Kmetijsko-šumarske zbornice Slovenije (KGZS).

Kako je KGZS objavio u današnjem priopćenju, sporazum između EU i Mercosura, u kojem sudjeluju Argentina, Brazil, Urugvaj i Paragvaj, predviđa liberalizaciju trgovine poljoprivrednim proizvodima koji nisu uzgojeni u skladu s istim ekološkim standardima proizvodnje kao i zemlje. u EU. EU postavlja stroge zahtjeve za poljoprivrednike, zbog čega je hrana proizvedena u EU visoke kvalitete. Hrana koja će na slovensko tržište dolaziti iz Južne Amerike bit će jeftinija i nekvalitetnija od hrane slovenskih poljoprivrednika, smatraju u KGZS-u.

Posljedica toga je neuspjeh  poljoprivrednika na tržištu

"Sporazum je loš sa stanovišta slovenske i europske poljoprivrede. Vjerojatno je dobar za druge grane na gospodarskom planu, ali žrtva sporazuma sigurno će biti poljoprivredni sektor, jer će slovenski poljoprivrednici biti znatno manje uspješni na tržište", smatra Podgoršek.

KGZS se stoga pridružuje stavu europske udruge poljoprivrednih sindikata Copa-Cogeca koja smatra da će sporazum, ako bude ratificiran, imati ozbiljne posljedice na obiteljsko poljoprivredu u cijeloj EU.

Iz komore su podsjetili da je protivljenje sporazumu Mercosur već izraženo u jednom od prosvjednih zahtjeva. Tada su tražili da EU i Slovenija podrže sporazum samo ako uključuje snažne zaštitne mjere za zaštitu poljoprivrednika, prije svega uvažavanje i poštivanje važećih standarda EU u pogledu sigurnosti i kvalitete poljoprivrednih proizvoda i hrane, koji su predmet sporazuma, te zaštita nacionalnog i europskog poljoprivrednog i prehrambenog suvereniteta. Protivljenje sporazumu već su izrazili u Udruzi slovenske kmečke pobude.

Europa je podijeljena

Kako je u petak na potpisivanju sporazuma rekla predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, zajamčena je zaštita europskih prehrambenih proizvoda i pića, a bit će zajamčena i usklađenost s europskim zdravstvenim i prehrambenim standardima.

Reakcije na dogovor o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i južnoameričke skupine Mercosur su različite. Francuska se smatra najglasnijim protivnikom. Protive se i Italija i Poljska, a pozdravljaju Njemačka i Španjolska. Službenih stavova Slovenije još nema, no neslužbeno se govori da Slovenija podržava sporazum.

U Ministarstvu gospodarstva, turizma i sporta u ponedjeljak su za STA pojasnili da Slovenija još nema stajalište o sporazumu s Mercosurom te da će nacrt stajališta pripremiti kada dobiju usuglašene pregovaračke tekstove i ispitati ih s nadležnim ministarstvima.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.