Nitko nikad poput njega nije donio tako brze promjene! Trump s novim sankcijama: ovaj put protiv Međunarodnog kaznenog suda

Američki predsjednik Donald Trump odobrio je u četvrtak sankcije protiv svih dužnosnika Međunarodnog kaznenog suda (ICC) koji istražuju, uhićuju, pritvaraju ili kazneno gone Amerikance i saveznike iz zemalja koje nisu članice Rimskog statuta kojim je uspostavljen ICC.

Donald Trump is sworn in as the 47th US President in the US Capitol Rotunda in Washington, DC, USA on January 20, 2025. Photo by SAUL LOEB/POOL/CNP/ABACAPRESS.COM Photo: CNP/ABACA/ABACA SAUL LOEB/POOL/CNP/ABACAPRESS
7. 2. 2025

Istrage i druge postupke protiv Amerikanaca i saveznika definirao je kao prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti te izrazio očekivanje da američki saveznici neće surađivati ​​s ICC-om.

Prošlog studenog, tužitelj ICC-a Karim Khan izdao je nalog za uhićenje vojnog zapovjednika palestinskog pokreta Hamas, Mohameda Deifa, kao i za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra obrane Yoava Galanta.

U svojoj izvršnoj uredbi Trump to posebno spominje kao razlog za nametanje sankcija koje uključuju zabranu ulaska u SAD i zamrzavanje imovine za dužnosnike ICC-a koji su sudjelovali u "ilegalnim i neopravdanim radnjama protiv Amerike i njezinog bliskog saveznika Izraela", kao i članova obitelji dužnosnika ICC-a.

Unatoč dugim izjavama o nepravednom progonu Amerikanaca od strane ICC-a i pozivanju na američku nacionalnu sigurnost, analitičari Trumpov nalog vide prvenstveno kao dar Netanyahuu koji ga je prije nekoliko dana posjetio u Bijeloj kući.

Godine 2020., tijekom svog prvog mandata, Trump je uveo slične sankcije protiv tadašnje tužiteljice MKS-a Fatou Bensouda zbog istrage o navodnim ratnim zločinima američkih vojnika u Afganistanu.

Trumpov nasljednik na mjestu predsjednika Joe Biden ukinuo je sankcije 2021., a nasljednik Bensoude Khan prestao je istraživati ​​američke vojnike i fokusirao se na istrage talibanskih zločina.

Potom je Khan u svibnju zatražio od suda da potvrdi naloge za uhićenje Muhammada, Netanyahua i Galanta zbog zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, što je potvrdilo tročlano vijeće ICC-a, u kojem je bio i Hohler, 21. studenog prošle godine.

Izrael je i prije potvrde iznio sumnje u nepristranost slovenske sutkinje koja je u vijeće imenovana tek u listopadu prošle godine nakon ostavke rumunjske sutkinje Iulie Motoc. Izrael je pokušao isključiti slovensku sutkinju s argumentom da je prije bila tužiteljica MKS-a.

ICC procesuira optužene za najteže zločine, poput genocida i zločina protiv čovječnosti, iz zemalja koje to iz različitih razloga same ne učine.

ICC ima 125 članova, a UN-ovi diplomatski izvori kažu da velika većina planira potpisati pismo podrške sudu kao odgovor na Trumpov nalog. Među inicijatorima pisma neslužbeno su Hrvatska i Slovenija.

Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.