Nitko nikad poput njega nije donio tako brze promjene! Trump s novim sankcijama: ovaj put protiv Međunarodnog kaznenog suda
Američki predsjednik Donald Trump odobrio je u četvrtak sankcije protiv svih dužnosnika Međunarodnog kaznenog suda (ICC) koji istražuju, uhićuju, pritvaraju ili kazneno gone Amerikance i saveznike iz zemalja koje nisu članice Rimskog statuta kojim je uspostavljen ICC.
Istrage i druge postupke protiv Amerikanaca i saveznika definirao je kao prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti te izrazio očekivanje da američki saveznici neće surađivati s ICC-om.
Prošlog studenog, tužitelj ICC-a Karim Khan izdao je nalog za uhićenje vojnog zapovjednika palestinskog pokreta Hamas, Mohameda Deifa, kao i za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra obrane Yoava Galanta.
U svojoj izvršnoj uredbi Trump to posebno spominje kao razlog za nametanje sankcija koje uključuju zabranu ulaska u SAD i zamrzavanje imovine za dužnosnike ICC-a koji su sudjelovali u "ilegalnim i neopravdanim radnjama protiv Amerike i njezinog bliskog saveznika Izraela", kao i članova obitelji dužnosnika ICC-a.
Unatoč dugim izjavama o nepravednom progonu Amerikanaca od strane ICC-a i pozivanju na američku nacionalnu sigurnost, analitičari Trumpov nalog vide prvenstveno kao dar Netanyahuu koji ga je prije nekoliko dana posjetio u Bijeloj kući.
Godine 2020., tijekom svog prvog mandata, Trump je uveo slične sankcije protiv tadašnje tužiteljice MKS-a Fatou Bensouda zbog istrage o navodnim ratnim zločinima američkih vojnika u Afganistanu.
Trumpov nasljednik na mjestu predsjednika Joe Biden ukinuo je sankcije 2021., a nasljednik Bensoude Khan prestao je istraživati američke vojnike i fokusirao se na istrage talibanskih zločina.
Potom je Khan u svibnju zatražio od suda da potvrdi naloge za uhićenje Muhammada, Netanyahua i Galanta zbog zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, što je potvrdilo tročlano vijeće ICC-a, u kojem je bio i Hohler, 21. studenog prošle godine.
Izrael je i prije potvrde iznio sumnje u nepristranost slovenske sutkinje koja je u vijeće imenovana tek u listopadu prošle godine nakon ostavke rumunjske sutkinje Iulie Motoc. Izrael je pokušao isključiti slovensku sutkinju s argumentom da je prije bila tužiteljica MKS-a.
ICC procesuira optužene za najteže zločine, poput genocida i zločina protiv čovječnosti, iz zemalja koje to iz različitih razloga same ne učine.
ICC ima 125 članova, a UN-ovi diplomatski izvori kažu da velika većina planira potpisati pismo podrške sudu kao odgovor na Trumpov nalog. Među inicijatorima pisma neslužbeno su Hrvatska i Slovenija.