Dobrodošli u paralelni digitalni svijet (najavio Mark Zuckerberg s Metom)! Vjerovali ili ne, virtualna stvarnost ima dugu povijest
Napisao: Vid Legradić
Foto: Meta
Računalne igre, društvene mreže, digitalne valute, digitalne knjige, učenje na daljinu, virtualni sastanci, online kupnja, virtualne platforme za bilo što. Budimo iskreni – sve se kreće 'online'. Polako i postojano, sve će biti online. Naši su životi ionako već tu zajedno s podacima. Zvuči revolucionarno? Ne baš. Tek smo u početnoj eri digitalizacije, koju će najaviti Mark Zuckerberg i Meta, nova tvrtka koja će objediniti postojeće usluge tvrtke u jedno virtualno okruženje i digitalno doba pomaknuti u novu eru razvoja.
Ovo će biti svijet u kojem će korisnik moći raditi gotovo sve što se može učiniti u 'stvarnoj stvarnosti'. Metaverzum će biti izgrađen od trodimenzionalnih prostora koji će omogućiti druženje, učenje, suradnju i igru na načine koji nadilaze ono što možemo zamisliti.
Ljudi će u njemu komunicirati i družiti se u okruženju virtualne ili proširene stvarnosti. Moći će posjetiti trgovinu, ulagati u virtualnu tvrtku, trgovati na tržnicama, uživati u glazbenim koncertima, kupovati virtualni prostor, reklamirati se, izgraditi virtualni ured svoje stvarne 'zemaljske' tvrtke ili postaviti onaj koji će postojati samo u digitalni svijet i prodavati digitalne usluge...
Web i virtualne platforme spojene u jednu
Svaka platforma navedena u uvodu predstavlja specijalizaciju za jednu stvar. Računalne igre namijenjene su igri, društvene mreže za odabrani oblik komunikacije, digitalna valuta za odabranu vrstu trgovanja i financijski razvoj. Nekako je to bilo (ili ne tako davno) s namjenskim elektroničkim uređajima. Telefonirali smo, navigirali GPS uređajem, a računali džepnim računalom.
Svi ovi pojedinačni uređaji spojili su se u jedan t skokom tehnologije. i. pametni uređaj, kao što je pametni telefon.
Isto se sada događa s online i virtualnim platformama koje se spajaju u jedinstveno digitalno okruženje, paralelnu stvarnost koja se naziva i virtualni svijet. Takav virtualni svijet predstavljen je 2003. godine u online video igrici Second Life, u kojoj glumac igra ili živi svoj drugi život. U njemu razgovara s drugim igračima, kupuje virtualnu imovinu, kuće pravim novcem, slijedi svoje interese i dijeli interese s digitalnim svijetom. Međutim, ovo nije jedini paralelni svijet koji možemo stvoriti u otvorenoj igri. Kao i WoW i Minecraft.
Povijest
Vjerovali ili ne, virtualna stvarnost ima dugu bradu.
Već 1838. godine izrađen je proizvedeni stereoskop, uređaj koji je uz pomoć brojnih ogledala stvorio prvu virtualnu stvarnost za korisnika.
Godine 1935. pisac Stanley Weinbaum objavio je znanstveno-fantastičnu priču u kojoj protagonist priče nosi naočale koje ga vode u izmišljeni svijet koji stimulira njegova osjetila. Holywood i filmska industrija zainteresirali su se za ideju, stvarajući prvi virtualni stroj pod nazivom Sensorama za potrebe virtualne stvarnosti 1962. godine. Ovaj je kombinirao nekoliko tehnologija koje su stimulirale mnoga osjetila kombinacijom 3-D videa. Zvuk je stimulirao uši, vibracije osjetila, a uključeni su i miris i atmosferski efekti poput vjetra. Od početka 21. stoljeća stotine tvrtki razvijaju različite proizvode koji su služili virtualnoj stvarnosti koju svi poznajemo. Jedan od primjera mnogih je primjerice Google Street view u koji se može ‘ući’ uz pomoć naočala za virtualnu stvarnost.
Facebook Metaverzum
Mark Zuckerberg je pravkar predstavil svet navidezne resničnosti, ki nosi ime Metaverse (Metaverzum) ali Metavesolje.
Platforma se predstavlja kao sljedeći korak u evoluciji društvene kohezije. Facebook shvaća kao dvodimenzionalno okruženje koje djeluje unutar svojih ograničenja. Zato planiraju graditi paralelnu digitalnu stvarnost s Metom, tvrtkom koja će kombinirati Facebook i sve druge tehnologije.
Mogućnosti su beskrajne. Hoćete li htjeti letjeti ili šetati Metavesolom u liku robota? Ništa lakše. Takav svijet će donijeti ogromne mogućnosti, zaradu, ali i opasnosti. Plan je da Metaverse postane kolektivni projekt čovječanstva. Stvorit će ga sami ljudi, kojima neće biti važno odakle dolaze i koje su vjere.Ovaj svijet će biti otvoren za sve. Hoće li se isplatiti ući u njega, neka prosudi svaki za sebe.