Šef američkog Ministarstva pravosuđa William Barr ranije je nazvao odluku Applea da ne pruža pristup podacima o provedbi zakona na svojim pametnim telefonima opasnom i neprihvatljivom. Prema njegovim riječima, zbog ovog odbijanja FBI je morao hakirati dva pametna telefona iPhonea saudijskog vojnika Mohammeda al Shamranija, koji je u prosincu prošle godine ubio tri osobe na teritoriju zrakoplovne baze američke mornarice Pensacola na Floridi.
Apple je zauzvrat rekao da je nakon incidenta u Pensacoli FBI pružio sve dostupne informacije i aktivno surađivao na istrazi.
"Namjerno lažne tvrdnje o našoj tvrtki služe kao izgovor za slabljenje enkripcije i drugih sigurnosnih mjera koje štite milijune korisnika i nacionalnu sigurnost naše zemlje", rekao je Apple.
Tvrtka ne smatra prikladnim omogućiti vlastima trajni pristup korisničkim informacijama. Ako se pruži takva prilika, hakeri će je neminovno iskoristiti, napomenuli su iz Applea. "Prodajemo isti iPhone svugdje, ne pohranjujemo korisničke lozinke pa ne možemo otključavati uređaje zaštićene lozinkom", stoji u priopćenju.