George Floyd umro je 25. svibnja. Stražari su ga sumnjičili da je koristio krivotvoreni novac, točnije, 20 dolara. Video Floyda kako leži na zemlji i govori: "Gušim se! Gušim se!" i moli:"Nemojte me ubiti." obišao je cijeli svijet.
Prolaznici su se okupili okolo, moleći policajca da prestane daviti Floyda i da mu provjeri puls. Nakon nekog vremena, Floyd se prestao kretati i odvela ga je hitna pomoć. U bolnicu je stigao već mrtav.
Nakon njegove smrti u Minnesoti, počeli su protesti i neredi koji su se proširili na čitavu zemlju.
Tek nakon tri dana masovnih prosvjeda, policajac koji je pritvorio Floyda uhićen je. Optužen je za ubojstvo trećeg stupnja - to je ubojstvo.
U subotu se u Washingtonu ponovno okupilo nekoliko stotina ljudi. Nacionalna garda opkolila je Bijelu kuću, policija je upotrijebila plin od bibera, a prosvjednici su razbili komade betona i bacili ih na policiju.
Američki predsjednik Donald Trump obećao je demonstrantima da će se, ako uđu u rezidenciju, sastati s "najsurovijim psima i najsjajnijim oružjem." Vjeruje da prosvjedi u blizini Bijele kuće i na trgu Lafayette nemaju nikakve veze s akcijama u znak sjećanja na crnca koji je umro u Minneapolisu, Georgea Floyda.
U Nashvilleu, glavnom gradu Tennesseeja, protesti su također počeli mirno. Ogromna gomila nosi plakate i natpise na kojima je pisalo, „Rekao je da ne može disati. Pravda za Georgea" i "Black Lives Matter". No do večeri prosvjednici su počeli razbijati policijske automobile, paliti sudnice i razbijati prozore i izloge.
Guverner Minnesote Tim Walz u subotu je, nakon četiri noći nemira, najavio potpunu mobilizaciju državne garde - ovo je prvi put nakon Drugog svjetskog rata!
Walz je novinarima rekao da prosvjedi više nisu povezani s Floydovim ubojstvom, već su bili potaknuti radikalima kako bi sijali kaos. Prema njegovim riječima, kontrolirana skupina stranih osoba, uključujući bijele supremaciste i pripadnike narko kartela, izazvala je nasilje u Minneapolisu. Međutim, nije pružio dokaze na pitanje novinara.
U New Yorku su se demonstranti okupili u subotu na donjem Manhattanu, krećući se Broadwayom i okolnim ulicama. „Crni životi su materija! gomila je pjevala. "Prestani pucati!"
Istodobno, raspoloženje među demonstrantima bilo je podijeljeno: dok su neki pozivali da prosvjed ostane u mirnom tonu, drugi su dobacivali uvrede policiji, bacali na njih boce s vodom, razbijali izloge i palili kante za smeće.
Iako policija i sama koristi štitnike za lice i zaštitne maske, mnogi prosvjednici zaboravili su na širenje koronavirusa - nisu svi maskirani i nema potrebe govoriti o društvenoj distanci.
Mjere sigurnosti pooštrene su u cijelom gradu, a policijske stanice opljačkane su. Nekoliko je policajaca ozlijeđeno, a mnogi prosvjednici pritvoreni.
Uveden policijski sat u gradovima Los Angeles i Beverly Hills (Kalifornija), Denver (Kolorado), Miami (FL), Atlanta (GA), Chicago (Il), Louisville (KY), Minneapolis i St. Paul (MN), Rochester (NY), Cincinnati, Columbus, Dayton, Toledo i Cleveland (Ohio), Portland i Eugene (Oregon), Philadelphija i Pittsburgh (Pennsylvania), Charleston i Columbia (Južna Karolina), Nashville (TN), Salt Lake City (UT) ), Seattle (WA), Milwaukee (WI).
Do danas su vlasti država Minnesota, Georgia, Ohio, Colorado, Wisconsin, Kentucky, Utah, Texas i Metropolitan District of Columbia mobilizirale vojnike američke Nacionalne garde da uspostave red na ulicama.