Tamo gdje su paradajz i paprika slađi i sočniji nego bilo gdje drugdje! Makedonija, obećana gastronomska zemlja ili tamo gdje vječno sunce sja
DIVNA PRIČA ZA NEDJELJU! MAKEDONIJA - kulinarska prijestolnica Balkana! Nije tajna da se u Makedoniji jede dobro i jeftino. I upola jeftinije nego u nas! Pogledajte cijenike i poželjet ćete još više uputiti se prema jugu.
Bili smo u posjetu bivšoj jugoslavenskoj republici koja je poznata po izvrsnoj hrani (Hrvatima je još uvijek tako jeftina?)
Napisla i snimila: Marijana Podhraški
Sjevernu Makedoniju često nazivaju kulinarskom prijestolnicom Balkana, i to s dobrim razlogom. Država na najjužnijem dijelu bivše Jugoslavije diči se vrhunskom kuhinjom u kojoj se, osim vlastite kuhinje, spajaju i mnogi drugi utjecaji — od grčke, turske, srpske, albanske, ali i srednjoeuropske.
Makedonsko sunce
Upravo ta iznimna raznolikost okusa očarava svakog jela. Osim toga, zemlja je poznata po plodnom tlu i povoljnoj klimi, što omogućuje proizvodnju visokokvalitetnih, svježih namirnica. Rajčice, paprike, patlidžani i druge vrste povrća ovdje postižu svoj savršeni okus.
Već u doba bivše Jugoslavije makedonske rajčice slovile su za najbolje - prodavale su se na ljubljanskoj tržnici u roku od nekoliko sati nakon što su natovarenim kombijima dovezene u Sloveniju. Vječno sunce, opjevano u makedonskim pjesmama i ponosno prikazano na njihovoj zastavi, simbolizira životnu energiju koja omogućuje bujan rast izuzetno hranjivog povrća i sočnog voća, kakvih danas nema nigdje premca.
Ajvar – kralj okusa i začina
Makedonski kuhari cijene sporo kuhanje i ručnu pripremu jela, što dodatno naglašava autentičnost okusa namirnica. Ajvar se, primjerice, tradicionalno priprema ručnim guljenjem, pečenjem i mljevenjem paprike, čime se postiže jedinstven okus i tekstura. Gusti crveni namaz od pečene crvene paprike, neizostavan i na slovenskim piknicima, rezultat je dugog kuhanja i strpljivog miješanja. Mnogi Makedonci ga rade kod kuće, au proces su uključeni svi članovi obitelji.
Ajvar savršeno ide uz svježi kruh i sir, a naravno i kao prilog jelima s roštilja. Popularan je kao namaz u sendvičima, u umacima ili jednostavno kao dodatak koji jelima daje ugodnu pikantnost i dubinu okusa. Ali ako je ajvar onaj pravi, izvorni makedonski, onda ga uopće ne treba kombinirati - dovoljno ga je namazati na krišku svježeg kruha i uživati u njegovoj bogatoj, prirodnoj aromi.
Makedonski bIJEli sir
Makedonsko sirenje je meki bijeli sir koji je neizostavan dio makedonske kuhinje i nalazi se u gotovo svakom jelu – od salata i variva do glavnih jela i grickalica. Često se jednostavno poslužuje uz svježi kruh, vruću lepinju i masline ili se uživa kao samostalan zalogaj uz čašicu rakije ili vina. Odlikuje ga blaga slanost i kremasta tekstura, što ga čini savršenim prilogom mnogim jelima.
Od mladih, blago slanijih varijanti, nježnijeg okusa, do starijih, izražajnijih i tvrđih vrsta sireva, dubljih i punijih okusa, svatko može pronaći svoju omiljenu varijantu.
Svojom svestranošću, proizvodnja sira jedan je od onih sastojaka koji čine temelj mnogih makedonskih jela i ključni su dio njihove bogate kulinarske baštine. Savršeno se slaže uz razne kombinacije jela, poput šopske salate, pite, bureka ili kao dodatak pečenju.
Junaci s roštilja: ćevapi, pljeskavice, vješalice...
Ako smo do sada pričali o makedonskom povrću, krajnji je trenutak da kažemo sljedeće: Sjeverna Makedonija je prije svega poznata po svojim intenzivnim i bogatim okusima s roštilja (makedonska "skara"), koji su ključni dio domaće kulinarike. tradicija. Među njima se ističu ćevapi i pleskavica, obje porcije poslužuju se sa svježim kruhom, lukom, vrhnjem i ajvarom, kakopakom.
Ćevapi su male, sočne mesne kobasice napravljene od mješavine mesa, često goveđeg i svinjskog, začinjene raznim začinima kako bi se stvorio bogat i aromatičan okus. Pleskavica je veća mesna pljeskavica koja se također radi od mješavine mesa, ali je zbog svoje veličine još sočnija i punija okusa što joj daje poseban karakter.
Makedonski ćevapi i pleskavica sadrže razne začine kao što su češnjak, kumin, crvena paprika, peršin i druge, a upravo je ova posebna mješavina začina dio onoga što ovu zemlju čini jednom od najboljih kulinarskih destinacija na Balkanu.
Tavče gravče - srce makedonske tradicije
Riječ je o jednostavnom, ali izuzetno ukusnom jelu od bijelog graha koji se peče u glinenoj posudi s obiljem ukusnih začina. Osim graha, sadrži luk, češnjak, crvenu papriku i papar koji stvaraju bogat i aromatičan okus. Tavče gravče se često poslužuje kao glavno jelo jer je bogato i zasitno jelo. Makedonci vole tavče gravče i često ga pripremaju na obiteljskim okupljanjima ili blagdanima.
Nezaboravni pekarski zalogaji
Kao i drugdje na Balkanu, pite su neizostavan dio kulinarske tradicije u Sjevernoj Makedoniji, posjet bez isprobavanja ovih pekarskih delicija jednostavno nije potpun. Popularni za razne prigode – od doručaka do ručkova i večera – punjeni su raznim nadjevima poput mesa, sira, špinata, krumpira, poriluka i drugih biljnih sastojaka, a svaki nadjev ima svoj jedinstveni okus.
Burek, jedna od najpopularnijih vrsta pita, primjerice, posebno je cijenjena za doručak. Zlatno smeđa, hrskava korica krije sočan nadjev koji možete napraviti od mljevenog mesa, sira ili povrća. Poslužuje se uz jogurt, što dodatno povećava užitak jela. Jedno je sigurno, burek nikada ne razočara i pravi je izbor kada tražimo nešto što će nas zasititi.
Pored bureka, gevrek je još jedna neizostavna kulinarska poslastica, koja je vrlo popularna među domaćim i posjetiteljima. Riječ je o okruglom, blago slatkom i mekom kruhu koji je posut susamom. Gevrek se jede kao međuobrok, samostalan obrok ili kao prilog drugim jelima.
Ponekad se poslužuje i s raznim namazima poput sira ili meda, ili se uživa uz jogurt, slično bureku, koji pruža potpuni užitak okusa.
Slastice
Nakon obilnog konzumiranja makedonskih delicija, ne može se izbjeći posjet staroj čaršiji koja je srce mnogih gradova u zemlji, a posebno Skoplja. Ova tradicionalna gradska četvrt, koja je stoljećima bila kulturno i trgovačko središte, prepuna je šarenih trgovina koje nude sve. Među njima ne manjka ni slastičarnica s ukusnim slasticama.
Ovdje možete probati slastice kao što su tulumba, baklava ili kadaif. Osim toga, možete uživati u mirnoj atmosferi kafića i čajana, gdje će vam poslužiti izvrsna šalica turskog čaja ili turske kave, dok se opuštate promatrajući živahnu akciju u drevnim uličicama.
I na kraju o cijenama
Ispod je cjenik nekih jela sa roštilja i salata iz jedne od konoba u starom dijelu Skoplja. Za lakšu predodžbu o cijenama, dodajmo da je 1 euro otprilike 60 makedonskih denara.
Kako vidimo, cijene porcija mesa s roštilja kreću se između 3 i 5 eura, dok su salate između 2,5 i 3,5 eura.