Žene po prvi put uzimaju pravdu u svoje ruke u Kataru! Šeici će vjerojatno kolutati očima... U Kataru će tri žene ispisati novo poglavlje u povijesti muškog nogometa
Stephanie Frappart iz Francuske, Salima Mukasanga iz Ruande i japanska fitness trenerica Yoshimi Yamashita na užasavanje mnogih Arapa krojit će sudbinu muškarcima i to tamo gdje baš oni dominiraju!
U nedjelju je počelo 22. Svjetsko prvenstvo u nogometu koje će biti višestruko zanimljivo. Također zahvaljujući predstavnicama ljepšeg spola, koje u Kataru još uvijek ne uživaju potpuno slobodan život.
U zemlji u kojoj žene još uvijek nemaju jednaka prava kao muškarci, povijest nogometa bit će ponovno ispisana upravo zbog predstavnica ljepšeg spola. Na 22. Svjetskom prvenstvu u nogometu prvi put u povijesti natjecanja sudit će i žena. U Katar su otputovale Stephanie Frappart iz Francuske, Salima Mukasanga iz Ruande i japanska fitness trenerica Yoshimi Yamashita. Frappartova će obavljati dužnost glavne sutkinje, a u ulozi bočnih sutkinja pomagat će joj Afrikanka i Azijatka.
Definitivno nema zbog okoliša
"Ići ću u Katar na Svjetsko prvenstvo. Ne bih tamo išla zbog okruženja. Ali možda će Svjetsko prvenstvo poboljšati prava žena u zemlji", rekla je Frappartova koja krupnim koracima ulazi u muški nogomet. pozornici. Bila je prva koja je sudila utakmicu u jednoj od najjačih europskih nogometnih liga za muškarce. Bila je i prva koja je sudila na utakmici Lige prvaka. Igrala je u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, a povjerena joj je i finalna utakmica Kupa Francuske. Nastup na Svjetskom prvenstvu bit će sljedeći vrhunac njezine sudačke karijere
View this post on Instagram
Kako će Katarci prihvatiti činjenicu da će sutkinja suditi na njihovom tlu, zanimljivo je pitanje. Iako je Katar naprednija muslimanska zemlja po pitanju ženskih prava, žene su još uvijek u mnogim aspektima degradirane u odnosu na muškarce. Iako se Katar prije nekog vremena izričito obvezao na ravnopravnost spolova, zemlja još uvijek ima neuravnotežene zakone u području nasljeđivanja, braka, pa čak i čije svjedočenje ima veću težinu na sudu.
Još uvijek soočene s diskriminacijom
"Žene se i dalje suočavaju s diskriminacijom u zakonu i praksi. Žene ostaju vezane uz muškog skrbnika, obično oca, brata, djeda ili ujaka, a udate žene uz svoje muževe. I dalje trebaju dopuštenje skrbnika za ključne životne odluke, uključujući brak , studija i zaposlenja. Obiteljski zakon još uvijek diskriminira žene, primjerice, razvedene žene ne mogu biti skrbnici svoje djece", objasnio je Amnesty International.
View this post on Instagram
Žene u Kataru ne moraju nositi pokrivalo za glavu, ali moraju poštovati lokalni kodeks odijevanja, koji inače vrijedi i za muškarce. Ramena i nadlaktice moraju biti pokriveni, a kratke hlače, suknje ili haljine moraju sezati do ili ispod koljena. Troje sutkinja koje će ući u povijest nogometa u Kataru morat će ipak paziti da svoj posao ne rade u prekratkim hlačicama...