Zovu ga 'jesenskom čarobnim napitkom': čaj od ove biljke čisti jetru i krv, otklanja umor, poboljšava probavu i liječi anemiju
Bolje od infuzije! Odličan izbor za razdoblje koje je pred nama.
Čaj od željezom bogate koprive je najbolje piti mlak, nezaslađen i u malim gutljajima. U čaj možete dodati med, limunov sok i naribani đumbir.
Čaj od koprive dobio je naziv 'jesenski naparak'. Podiže energiju i jača organizam, što je posebno važno u prijelaznom razdoblju, odnosno jeseni, kada hladno vrijeme može biti veliki šok za organizam nakon vrućeg ljeta.
Kopriva: ljekovito bilje
Kopriva puna je željeza, zbog čega se smatra jednim od najboljih prirodnih lijekova protiv anemije. Povoljno djeluje na stabilizaciju šećera u krvi, a zbog svog diuretičkog djelovanja i na regulaciju krvnog tlaka. Ubrzava probavu i izbacivanje toksina iz organizma.
Osim minerala željeza, bogata je i vitaminima C, K, mineralima, magnezijem, kalcijem, fosforom... Sadrži i klorofil, tanine, sluzi, karotenoide.
U narodnoj medicini kopriva ima vrlo široku primjenu: koristi se za liječenje reumatskih bolesti i gihta, za bolesti jetre, slezene, bolova u želucu, akni i ekcema, opadanja kose, za probavu, za zaustavljanje krvarenja, protiv glavobolje, nesanice i nervoze.. Čaj od koprive će pročistiti krv i ojačati organizam.
Čaj od koprive
Čaj je najbolje piti mlak, nezaslađen i u malim gutljajima. U čaj možete dodati med, limunov sok i naribani đumbir. Na taj način dodatno ćete ojačati svoj organizam i zaštititi ga od raznih infekcija koje vrebaju zimi, prenosi Krstarica.
Recept
Čaj od koprive se jednostavno priprema. Dodajte 250 mililitara kipuće vode na žličicu suhih listova koprive, a zatim ostavite da se kopriva kuha 5 do 10 minuta, ovisno o tome koliko jak okus želite. Dulje namakanje će stvoriti jači i gorči okus. No, oprez: iako je čaj od koprive ljekovit, nemojte piti više od tri šalice dnevno jer previše može uzrokovati probavne smetnje.