Napisao: Gregor Žvab
Dok se njemačka automobilska industrija suočava s ukidanjem radnih mjesta, obrambeni sektor postaje nova prilika za mnoge radnike. Tvrtke poput proizvođača radara Hensoldt sa sjedištem u Münchenu uvelike zapošljavaju kako bi ispunile sve veće narudžbe iz vojne industrije.
Zapošljavanje cijelih timova iz automobilske industrije
Hensoldt je u pregovorima o angažiranju cijelih timova od dva različita dobavljača autodijelova, a jedan od tih timova potencijalno bi brojao do 100 ljudi. Trenutačni problemi automobilske industrije prilika su za nas, rekao je izvršni direktor Hensoldta Oliver Dörre u intervjuu za Bloomberg.
Tvrtka je ove godine već zaposlila oko 1000 ljudi, a slično širenje planiraju i sljedeće godine. Dörre vidi prilike za nova partnerstva i potencijalne akvizicije kako bi Hensoldt ostao konkurentan.
Vojna industrije utočište za otpuštene u auto industriji
Europska potrošnja za obranu raste zbog ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku te ponovnog političkog fokusa na veću sigurnost. To povećava potražnju za vojnom opremom i otvara nova radna mjesta. Dok automobilski sektor, uključujući divove kao što su Continental, Bosch i Schaeffler, otpušta zbog stagnacije potražnje za električnim vozilima i pritiska kineske konkurencije, obrambena industrija se pojavljuje kao atraktivna alternativa.
Prema predviđanjima PwC-a, njemačka će automobilska industrija izgubiti oko 12% od ukupno 770.000 radnih mjesta do 2030. godine zbog digitalizacije i automatizacije. Proizvođači poput Volkswagena suočeni su s napetim pregovorima sa sindikatima oko rezanja troškova i mogućeg zatvaranja tvornica.
Dörre ističe da njemačke obrambene tvrtke mogu preuzeti vodstvo u razvoju inovacija poput umjetne inteligencije i softvera. Nakon desetljeća nedovoljnog financiranja obrambenog sektora, sljedeće desetljeće vidi kao ključno za njegovo jačanje. "Trenutna politička rasprava usmjerena je na jačanje njemačkog gospodarstva, u kojem obrambena industrija može igrati važnu ulogu", dodao je.
Hensoldt s ambicioznim planovima rasta
Hensoldt, čiji su većinski dioničari talijanski Leonardo i njemačka vlada, povećao je proizvodnju od početka ruske invazije na Ukrajinu. Tvrtka ima za cilj više nego udvostručiti prihode na oko 5 milijardi eura do 2030. i predviđa godišnji rast prihoda od 10%.
Dörre naglašava da tvrtke trebaju dugoročnu jasnu sliku svojih planova potrošnje kako bi mogle ulagati na odgovarajući način. "Potrebna nam je stabilnost u planiranju s političke strane. Riječi moraju postati djela", zaključio je.
Čini se da je njemačka obrambena industrija obećavajući put za zapošljavanje radnika iz automobilske industrije i ujedno ključan za jačanje nacionalne sigurnosti i tehnološkog razvoja.